#okrespróbny

#okrespróbny

15 sierpnia 2020

Jak sama nazwa wskazuje, umowę o pracę na okres próbny zawiera się w celu sprawdzenia predyspozycji oraz kwalifikacji danego pracownika do wykonywania określonego rodzaju pracy. Nie należy jednak zapominać, że okres próbny jest ważny zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika. Daje to możliwość sprawdzenia, czy czujemy się w tej roli na tyle dobrze, aby po zakończeniu okresu próbnego podjąć dłuższą współpracę na tym konkretnym stanowisku i w tym konkretnym miejscu.

Umowa o pracę zawarta na okres próbny jest jednym z trzech rodzajów umów o pracę i tak samo, jak umowa na czas określony czy nieokreślony podlega pewnym regulacjom.  Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz poniżej:

 

  1. Okres próbny nie może przekroczyć 3 miesięcy. Nie, ten okres nie może zostać przedłużony.
  2. Umowa o pracę na okres próbny może być zawarta z tym samym pracownikiem tylko wtedy, gdy ma on być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy albo gdy od wygaśnięcia, lub rozwiązania poprzedniej umowy o pracę minęły co najmniej 3 lata.
  3. Umowa o pracę na okres próbny może być rozwiązana zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika. W obu przypadkach należy zachować odpowiedni okres wypowiedzenia:
  • jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni – okres wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze;
  • jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie – okres wypowiedzenia wynosi 1 tydzień;
  • jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące – okres wypowiedzenia wynosi aż 2 tygodnie.

Jeżeli jesteś dopiero na etapie szukania pracy i chcesz dowiedzieć się jak perfekcyjnie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim i nie tylko, to serdecznie zapraszamy Cię na bezpłatne szkolenie online z Intervyou.

Link do szkolenia kliknij tutaj >>> Szkolenie Intervyou